|
Tygodnik Powszechny. Katolickie pismo społeczno-kulturalne Tygodnik Powszechny Sp. z o.o., KrakówW Nr 40 "Tygodnika Powszechnego" z 7.10.2007r. ukazała się trzecia część z cyklu artykułów Michała Kamińskiego i Michała Olszewskiego pokazujących przemiany na granicy zachodniej i stan świadomości społeczności lokalnych na przykładzie wielu miejsc, które odwiedzili. Z załączonej mapki dowiadujemy się też, że ten opis rzeczywistości ma związek z artykułem sprzed 50 lat. Dziennikarze dotarli też do Nowego Warpna. Dwa cytaty z artykułu: "Schyłek sezonu, po turystach nie ma już śladu, zresztą i tak nie przyjeżdża ich tu zbyt wielu, bo już drugi sezon z rzędu kąpielisko jest zamknięte – sanepid znalazł w wodzie bakterie coli.[...] Pod kościołem nieodłączny element nowego krajobrazu granicy zachodniej – tabliczka z gwiazdkami na unijnym polu. Unia pomogła zerwać asfalt i odtworzyć stary bruk wokół zabytkowego kościoła. Pięknie, tylko brukarze trochę zawalili robotę i gdzieniegdzie kamień już się chwieje."
"W liczącym 1300 mieszkańców Nowym Warpnie zostało dwunastu rybaków. Zamiast 60 kutrów, jak jeszcze dziesięć lat temu (niestety błąd - wtedy mogło być 6 kutrów), na Zalew Szczeciński wypływają cztery. Wszyscy odchodzą z zawodu, złożyli już odpowiednie dokumenty albo są w trakcie. Ci, którzy z rybałką pożegnali się wcześniej, dostali odprawy po 140 tys. złotych. Wystarczyło na remont domu i samochód, reszta jakoś się rozeszła."
Autorzy odpytują mieszkańców, którzy mimo niepewności jutra starają się odnaleźć w nowej dla nich sytuacji. Za optymistę uchodzi burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga, który jest przekonany, ze panujący kryzys minie.
Cały artykuł: http://tygodnik2003-2007.onet.pl/1547,1441830,0,542646,dzial.html Obok miniaturka 1. strony Tygodnika Powszechnego z nr 28/2006.
|