Ratusz Okolice kościoła Widoki lotnicze Nabrzeże północne i port pasażerski Mieszkańcy i ulice Nowego Warpna Panoramy miasta Poczta, dworzec kolejowy i inne zakłady pracy Podgrodzie Inne
Publikacje książkowe Mapy Artykuły prasowe Opracowania historyczne
sprzed 1945 r. od 1945 do 1969 r. od 1970 do 1989 r. od 1990 do 1999 r. od 2000 do 2009 r. od 2010 r.
Nowe Warpno na obrazach
Nowe Warpno - Neuwarp

Artykuły prasowe

Strona 1 2

Tygodnik Powszechny. Katolickie pismo społeczno-kulturalne


Tygodnik Powszechny Sp. z o.o., Kraków

W Nr 40 "Tygodnika Powszechnego" z 7.10.2007r. ukazała się trzecia część z cyklu artykułów Michała Kamińskiego i Michała Olszewskiego pokazujących przemiany na granicy zachodniej i stan świadomości społeczności lokalnych na przykładzie wielu miejsc, które odwiedzili. Z załączonej mapki dowiadujemy się też, że ten opis rzeczywistości ma związek z artykułem sprzed 50 lat. Dziennikarze dotarli też do Nowego Warpna.
Dwa cytaty z artykułu:
"Schyłek sezonu, po turystach nie ma już śladu, zresztą i tak nie przyjeżdża ich tu zbyt wielu, bo już drugi sezon z rzędu kąpielisko jest zamknięte – sanepid znalazł w wodzie bakterie coli.[...]
Pod kościołem nieodłączny element nowego krajobrazu granicy zachodniej – tabliczka z gwiazdkami na unijnym polu. Unia pomogła zerwać asfalt i odtworzyć stary bruk wokół zabytkowego kościoła. Pięknie, tylko brukarze trochę zawalili robotę i gdzieniegdzie kamień już się chwieje."

"W liczącym 1300 mieszkańców Nowym Warpnie zostało dwunastu rybaków. Zamiast 60 kutrów, jak jeszcze dziesięć lat temu (niestety błąd - wtedy mogło być 6 kutrów), na Zalew Szczeciński wypływają cztery. Wszyscy odchodzą z zawodu, złożyli już odpowiednie dokumenty albo są w trakcie. Ci, którzy z rybałką pożegnali się wcześniej, dostali odprawy po 140 tys. złotych. Wystarczyło na remont domu i samochód, reszta jakoś się rozeszła."

Autorzy odpytują mieszkańców, którzy mimo niepewności jutra starają się odnaleźć w nowej dla nich sytuacji. Za optymistę uchodzi burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga, który jest przekonany, ze panujący kryzys minie.

Cały artykuł: http://tygodnik2003-2007.onet.pl/1547,1441830,0,542646,dzial.html
Obok miniaturka 1. strony Tygodnika Powszechnego z nr 28/2006.


Wędrowiec Zachodniopomorski


Wyd. Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTT-K, Szczecin

W numerze 20 z 2006r. Kwartalnika Krajoznawczo-Turystycznego zamieszczono m.in. artykuł dr Alicji Biranowskiej -Kurtz "Fascynujące Nowe Warpno".
Artykuł jest oparty głównie na wcześniejszych publikacjach autorki i dotyczy, jak pisze autorka: " mało znanych - wybranych zagadnień z przestrzeni miasta".


Deutsche Schiffahrt

Wyd. 2010
Wyd. Deutsche Schiffahrtsmuseum, Bremerhaven

W dwóch zeszytach - nr 1 i 2 z 2010 r. prof. dr Lars U.Scholl opisuje nabyty w 2009 r. przez muzeum morskie w Bremerhaven obraz Hansa Hartiga "Alte Werft" i ustalenia dotyczące przedstawionego przez malarza statku.
Hans Hartig namalował wspomniany obraz około 1913 r, w czasie jednej ze swoich corocznych (od 1912 r.) wizyt w Nowym Warpnie. Prof. Scholl ustalił, że Hartig namalował remontowaną wtedy w stoczni Leopolda Fünninga w Nowym Warpnie galeotę "Wilhelmine". Artykuły są ilustrowane zdjęciami samego obrazu i widokiem remontowanej galeoty w Nowym Warpnie w sierpniu 1913 r.
Należy nadmienić, że Hans Hartig namalował co najmniej dwie wersje tego samego motywu przedstawiającego remont "Wilhelmine". Drugi znany widok - "Die alte Werft" to obraz wystawiony przez Hansa Hartiga na Wielkiej Wystawie Berlińskiej w 1914 r.


Strona 1 2

Copyright © 2009 Zenon Owczarek Zasady użytkowania strony | Kontakt / Imprint