Ratusz Okolice kościoła Widoki lotnicze Nabrzeże północne i port pasażerski Mieszkańcy i ulice Nowego Warpna Panoramy miasta Poczta, dworzec kolejowy i inne zakłady pracy Podgrodzie Inne
Publikacje książkowe Mapy Artykuły prasowe Opracowania historyczne
sprzed 1945 r. od 1945 do 1969 r. od 1970 do 1989 r. od 1990 do 1999 r. od 2000 do 2009 r. od 2010 r.
Nowe Warpno na obrazach
Nowe Warpno - Neuwarp

Zdjęcia 1945 - 1969

Strona 12 3 4

Z albumu rodziny Moskalów


Zdjęcie zrobione ok. 1960r.
Lusia Moskal i dwie inne panie na ul. Kościuszki przed dawnym "sklepem żelaznym" (teraz kojarzonym z nazwą "Bonus"). Dwie panie w prochowcach, które wtedy były modne. Dość oryginalne zestawienie z sandałami, ale panie zawsze wiedzą jak zwrócić na siebie uwagę.
Wbrew temu co myślą członkowie komisji d/s zwalczania ... panie piją napój o nazwie podpiwek - napój naprawdę bezalkoholowy.
Budynek w głębi po prawej udało się rozebrać dopiero po zrobieniu zdjęcia.


Z albumu A. Helaka


fot. A. Helak

Zdjęcie wykonane w latach 60. XX wieku przedstawia budynek nr 57 przy ul. Kościuszki w Nowym Warpnie. Na parterze sklep GS. Nad sklepem słabo czytelny napis: "Artykuły spożywcze i kolonialne I. Sierosławski". Piętro wydaje się niezamieszkałe.


Z albumu I. i P. Masłowskich


Nowe Warpno, ul. Kościuszki - rok 1962.
Dwaj rowerzyści zatrzymali się przed restauracją "Rybacką"


Podgrodzie lata 60.


Budynek administracji miasteczka harcerskiego w Podgrodziu.


Podgrodzie 1966


Na zdjęciu ostatnie miejsce postoju parowozu po likwidacji kolejki podgrodzkiej.
Zdjęcie z opisem:
"Podgrodzie - Hutniczy Ośrodek Kolonijny
Prowadzony przez Hutę Szczecin od 1962r. Ośrodek podzielony jest na 4 dzielnice. Cały ośrodek składa się z 108 budynków - w tym 50 budynków - domeczków zajmowanych wyłącznie przez dzieci.
Personel pedagogiczny - 79 pracowników
administr.gosp. - 84 pracowników
W 1966r. na 1 turnusie przebywało tam 1.350 dzieci."
Zdjęcie z kolekcji T. i W. Bojarskich.


Z albumu rodziny Stolarskich


Początek lat 60. XX wieku. Młodzież szkolna z Nowego Warpna odwiedza placówkę WOP w Karsznie. Dwaj oficerowie to kpt. Czyż i por. Galicki. Na zdjęciu są m.in. Stanisław Chiżyk, Grzegorz Muklewicz, Karolina Tokarska, Helena Szafran, Barbara Piórkowska, Stanisław Moos i Maria Metera.


Z albumu rodziny Stolarskich


Henryk Kłosiński i Hanna Dolistowska na skwerku przed obecnym budynkiem gimnazjum w Nowym Warpnie (wtedy był on siedzibą kina "Zatoka"). Zdjęcie wyk. ok 1963 r.


Z albumu rodziny Stolarskich


Uczestnicy kursu PCK, który odbył się 23.04.1963 r. w budynku obecnej przychodni przy ul. Welletów w Nowym Warpnie. Na zdjęciu: (u góry od lewej) Anna Michalczyk z d. Czereszkiewicz, Anna Flejszar, Janina Szmidt z d. Lech, Kazimiera Pawłowska, Eugenia Stolarska, Andrzej Stolarski, Krystyna Koneszko z d. Łyskawa, (u dołu od lewej) Stanisław Moos, Józefa Kosyło z d. Lech, Tadeusz Grabowski, Stanisław Łyskawa, Stanisław Rosochacz (komendant posterunku MO w Nowym Warpnie)


Z albumu rodziny Jach


Zdjęcie uczniów III klasy szkoły podstawowej wykonane na ul. Kościelnej w Nowym Warpnie wiosną 1962 r. Na pierwszym planie nauczycielka Helena Czernichowska(Szafran). Wśród uczniów, od lewej: Barbara Kosmala, Janina Mistecka, Danuta Gajda, Anna Smardzewska, Danuta(Balbina) Majak, Grażyna(Daniela) Paszkiewicz, Halina Szybka(?), Irena Ułańska, Krystyna Flejszar, Mieczysława Pawłowska, Władysława Różek, Bolesław Kłosiński, Mirosław Kańduła, Kazimierz Smoliński, Piotr Budnik.
Uczniowie tej klasy zostali jako pierwsi objęci reforma szkolnictwa z roku 1967 wprowadzającą klasę ósmą w szkolnictwie podstawowym.
Dla porównania lista absolwentów szkoły podstawowej w Nowym Warpnie z roku szkolnego 1966/67:
Alicja Brygert, Piotr Budnik, Halina Chilczuk, Tadeusz Cudak, Krystyna Flejszar, Bolesław Kłosiński, Edward Lech, Balbina Majak, Danuta Marczak, Janina Olczak, Daniela Paszkiewicz, Stefan Podbilski, Anna Smardzewska, Kazimierz Smoliński, Halina Szybka, Janina Szybylska, Amelia Taniukiewicz, Zbigniew Tworek, Irena Ułańska


Z albumu rodziny Jach


Zdjęcie z lat 60. XX wieku. Przy wózku Józefa Kosyło, dalej jej mama Bronisława Lech i Maria Pitak.
W tle, z lewej widać zabudowania rodziny Stramkowskich przy ul. Polnej w Nowym Warpnie z rozebraną później stodołą, a po prawej fragment sali miejskiej (d.kręgielnia i resturacja Kranza).


Strona 12 3 4

Copyright © 2009 Zenon Owczarek Zasady użytkowania strony | Kontakt / Imprint