Ratusz Okolice kościoła Widoki lotnicze Nabrzeże północne i port pasażerski Mieszkańcy i ulice Nowego Warpna Panoramy miasta Poczta, dworzec kolejowy i inne zakłady pracy Podgrodzie Inne
Publikacje książkowe Mapy Artykuły prasowe Opracowania historyczne
sprzed 1945 r. od 1945 do 1969 r. od 1970 do 1989 r. od 1990 do 1999 r. od 2000 do 2009 r. od 2010 r.
Nowe Warpno na obrazach
Nowe Warpno - Neuwarp

Zdjęcia 1945 - 1969

Strona 123 4

Z albumu rodziny Jach


Zdjęcie z lat 60. XX wieku. Jan Lech na ławeczce przed swoim domem przy brukowanej ul. Wojska Polskiego w Nowym Warpnie. W głębi zabudowania ul. Polnej - posesje Kańdułów i Ułasów.


Z albumu rodziny Matejów


Widok na pl. Zwycięstwa i ul. Kościuszki w stronę kościoła. Lata 60. XX wieku


Z albumu rodziny Matejów


Lata 60. XX wieku. Ul. Kościuszki - z lewej restauracja "Rybacka", z prawej kiosk "Ruch"-u. Przed kioskiem kratownicowy słup linii energetycznej z lat 1916-18, kiedy dokonano elektryfikacji Nowego Warpna. Kolejna (betonowa) wersja słupa zniknęła z krajobrazu Nowego Warpna w 2012 r. po wymianie sieci na kabel podziemny.


Z albumu rodziny Matejów


Ratusz w Nowym Warpnie w latach 60. XX wieku. W głębi restauracja "Rybacka".


Z albumu rodziny Matejów


Zdjęcie wykonano ok. 1960 r. w szwalni spółdzielczej działającej w budynku przy ul. Kościuszki, gdzie obecnie (2012 r.) na parterze znajduje się świetlica środowiskowa, na piętrze ognisko wychowawcze TPD, a na drugim biblioteka miejska.
Na zdjęciu pracownicy szwalni. W ostatnim rzędzie z tyłu z lewej Teodor Stolarski (konserwator), a po prawej Józef Matej (krojczy).


Z albumu rodziny Jach


Procesja na ul. Kościelnej w Nowym Warpnie. Z lewej jeden z najstarszych budynków w mieście. Zdjęcie wykonano w latach 60. XX wieku, ale po 1962 r. gdyż wtedy zbudowano widoczny z prawej strony ażurowy mur z cegły.


Z albumu rodziny Jach


Zdjęcie wykonane w listopadzie 1959 r. na ul. Kościuszki w Nowym Warpnie. Procesja z krzyżem misyjnym idzie w stronę kościoła. Za procesją, w tle, duży, piętrowy budynek rozebrany w latach 60. XX wieku. W miejscu tym znajduje się baza Zakładu Gospodarki Komunalnej


Z albumu rodziny Jach


Zdjęcie wykonane w listopadzie 1959 r. na ul. Kościuszki (na wysokości ul. Rybackiej) w Nowym Warpnie. Widzimy procesję z krzyżem misyjnym na tle zabudowy ul. Kościuszki. Począwszy od lewej strony są to budynki nr 26, 28 i 30. Budynki te zostały rozebrane. Jako ostatni z tej trójki został rozebrany w latach 80. budynek nr 28. Budynek nr 32 przetrwał bez większych zmian (2013 r.). Kolejne trzy budynki zostały rozebrane, a na ich miejsce zbudowano jeden nowy.


Z albumu rodziny Jach


Zdjęcie z lat 60. XX wieku przedstawia kondukt pogrzebowy prowadzony przez ks. Tomasza Tarczyńskiego na ul. Kościuszki w Nowym Warpnie. Trumna była przewożona (do lat 90.) z kościoła na cmentarz karawanem, który obecnie, jako zabytek z epoki, ustawiony jest w specjalnym pawilonie na cmentarzu w Nowym Warpnie.
Z lewej strony ulicy widać budynek nr 7, który został zburzony w latach 80. Na tym miejscu zbudowano nowy, większy dom.


Strona 123 4

Copyright © 2009 Zenon Owczarek Zasady użytkowania strony | Kontakt / Imprint