Publikacje książkowe
|
Wieland Barthelmess. Hans Hartig Ein Malerleben 1873 - 1936Wyd. 1998r Atelier im Bauernhaus, Fischerhude.Bogato ilustrowany przewodnik po życiu i twórczości malarza Hansa Hartiga - Honorowego Obywatela Nowego Warpna. Bohaterem wielu jego prac było Nowe Warpno i jego mieszkańcy. Część z jego prac można podziwiać na naszej stronie. Reprodukcje obrazów i rysunków H. Hartiga były zamieszczane jako ilustracje m.in. w miesięczniku "Unser Pommerland" czy też wydawano je na pocztówkach.
|
|
Zabytki Ziemi Szczecińskiej. Marek Ober Polska Agencja Promocji Turystyki Oddz. Regionalny w SzczecinieWydawnictwo zawierające listę wybranych zabytków województwa szczecińskiego z krótkim opisami oraz mapę ich rozmieszczenia. Po przeciwnej stronie mapy znajduje się pięć grafik przedstawiających zabytki z kilku miast. Okładkę zdobi grafika przedstawiająca ratusz w Nowym Warpnie. Brak daty wydania (chyba lata 90. XX w.)
|
|
M. Olszewska - Torbè. Przyroda wokół Zalewu SzczecińskiegoWyd. 2002 Wyd. WFOŚiGW, SzczecinBogato ilustrowany przewodnik opisujący przyrodę wokół Zalewu Szczecińskiego. Jeden z rozdziałów poświęcony jest półwyspowi Podgrodzie, gdzie znajduje się ok. 48 ha (razem z Łysą Wyspą) terenu o statusie użytku ekologicznego. W budyneczku na skraju półwyspu znajduje siedzibę Terenowa Stacja Stowarzyszenia na Rzecz Wybrzeża EUOW-Polska. Stamtąd można prowadzić obserwacje ornitologiczne. Na zewnątrz znajduje się ścieżka ekologiczna z tablicami poglądowymi.
|
|
Deutsche Notmassnahmen. Rundbrief 25. Red. Jürgen SpilkerWyd. 2002r. Arbeitsgemeinschaft Deutsche NotmassnahmenZeszyt Związku Filatelistów Niemieckich dot. obiegu pocztowego po 1945r. W tym numerze m.in. opis funkcjonowania obiegu pocztowego na terenie przejmowanym przez administrację polską na podstawie kilku listów wysyłanych z Nowego Warpna do Niemiec przez Altwarp i Ueckermünde w okresie maj - lipiec 1946r. autorstwa Hansa-J. Richtera. Nie wiem jak to świadczy o tych co pilnowali granicy, nie ma jednak wątpliwości, że taka regularna korespondencja w "tamtą" stronę działała. Autorzy popełnili jednak błąd wskazując, że nielegalny obieg pocztowy miał miejsce już 24.09.1945r. na co ma wskazywać stempel z koperty na okładce. Nie tylko w Niemczech wiedza o tym, że Nowe Warpno jest w Polsce od 4.10.1945r. jest powszechnie znana. Tłumaczenie tekstu w zakładce "Opracowania historyczne"
|
|
Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo2003r. Wyd. Szczecin Expo, Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego, SzczecinMateriały z IV Polsko - Niemieckiej Konferencji Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo. Nas interesują szczególnie opracowania: - Alicji Biranowskiej-Kurtz - Wykorzystanie drewna z perspektywy rozwoju urbanistycznego Nowego Warpna, -Beaty Makowskiej - Ratusz w Nowym Warpnie - komunikat o stanie zabytku, -Elke Onnen - Domy kolonistów w powiecie Uecker-Randow.
Z artykułu A. Biranowskiej-Kurtz dowiadujemy się, że drewno było powszechnie używanym budulcem, począwszy od drewnianych umocnień brzegowych, jako materiał do budowy statków czy też do odbudowy ratusza w konstrukcji ryglowej w 1697r(opisany w opracowaniu B.Makowskiej). Później, w 1902r. z tego materiału wykonano też kąpielisko miejskie. Ślady użycia drewna pozostały do naszych czasów tylko w kilku obiektach. Jednym z najstarszych jest dom w Brzózkach. O tym dowiadujemy się od Elke Onnen, która opisuje kilka pozostałych po osadnikach hugenockich z XVIII wieku charakterystycznych budynków o szkielecie ryglowym na terenie powiatu Uecker-Randow.
Świadkowie układania wodociągów i remontów ulic prowadzonych w Nowym Warpnie w latach 70-tych potwierdzają, że wcześniejsze nawierzchnie ulic(m.in. Kościuszki i Kilińskiego) były wykonane z drewnianych bali lub też były w ten sposób wzmacniane.
|
|
Przegląd Zachodniopomorski Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, SzczecinKwartalnik Uniwersytetu Szczecińskiego. Komitet Redakcyjny - red. naczelny Tadeusz Białecki.
Przegląd Zachodniopomorski 2006/4.
Wśród wielu opracowań naukowych znajdujemy pracę dr Alicji Biranowskiej-Kurtz (dyplomowany konserwator zabytkoznawca, historyk budowy miast) - "Nowe Warpno. Historia i rozwój przestrzenny miasta od średniowiecza do 2000 roku".
Przegląd Zachodniopomorski 2000/2 i 2003/1.
W dwóch numerach "Przeglądu" znajdujemy biografię i omówienie twórczości Hansa Hartiga: Ewa Gwiazdowska. "Hans Hartig (1873-1936). Pomorski pejzażysta, marynista i weducista".
Przegląd Zachodniopomorski 2002/1.
W numerze m.in. Ryszard Techman - " Enklawa policka w radzieckiej administracji wojskowej w latach 1945-1946". W 1945r. na obszarze Polski znalazła się fabryka benzyny syntetycznej Hydrierwerke A.G. Pölitz. Niestety Rosjanie postanowili fabrykę rozebrać. Polskie władze zaczęły obsadzać tereny na północ od Szczecina 4 października 1945r. Z Nowym Warpnem się udało, ale Trzebież, Police i przyległości okazały się niedostępne dla naszej administracji. Stało się to na mocy decyzji gen.Żukowa (rozkaz nr 0168 z 28.09.1945r.) i zakończyło się dopiero we wrześniu 1946r. gdy przekazano Polsce to, czego "przyjaciele" nie mieli już siły rozebrać i zdewastować. Destruktywna obecność i działalność Rosjan miała wpływ na ówczesne i przyszłe funkcjonowanie całego regionu.
|
|
Miasta księstwa szczecińskiego do połowy XIV wieku. Jan M. PiskorskiWyd. 2005 r. Wyd. Poznańskiego Towarzystwa Przyjacół Nauk, Poznań - Szczecin Wyd. II oparte na edycji z 1987 r. Ważne opracowanie, które autor określa jako encyklopedyczne kompendium wiedzy o średniowiecznych miastach pomorskich. Jan M. Piskorski na podstawie źródeł podaje lokacje ośrodków miejskich księstwa szczecińskiego oraz omawia rozwój miast na prawie niemieckim. W treści wielokrotnie pojawiają się też odniesienia do Nowego Warpna. Dla regionalistów lektura obowiązkowa.
|
|
Ze Stargardu nad Iną do Nowego Warpna. Kazimiera Kalita-Skwirzyńska, Marcin Kubus i inniWyd. 2006r. Oficyna In Plus, WołczkowoBogato ilustrowane opracowanie pokazujące miejscowości położone na trasie wymienionej w tytule oraz występującą po drodze roślinność. Architekturę NW na tle historycznych zmian przedstawiła Kazimiera Kalita-Skwirzyńska. Przebogatą, jak się okazuje, roślinność występującą w naszym miasteczku, opisał i sfotografował Marcin Kubus. Całość okraszona widokami NW "z lotu ptaka" autorstwa Cezarego Skórki.
|
|
Wojciech Łopuch. Nowe Warpno - NeuwarpWyd. 2007r. Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość, SzczecinNajnowsza i najobszerniejsza publikacja o historii Nowego Warpna autorstwa Wojciecha Łopucha ze zdjęciami Andrzeja Łazowskiego i reprodukcjami widokówek ze zbiorów Andrzeja Kotuli.
|
|
Trzymamy straż nad Odrą. Radosław PtaszyńskiWyd. 2007r. Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w SzczeciniePublikacja poświęcona zlotowi młodzieży w Szczecinie w dniach 13-14 kwietnia 1946r. Z założenia miała to być jedna z wielu masowych wtedy imprez organizowanych w celach propagandowych. Ta miała być zorganizowana pod hasłem "Trzymamy straż nad Odrą" i była elementem Dni Szczecina , które zgromadziły około 50.000 uczestników. Uroczystość wymknęła się spod zamierzeń organizatorów przez to, że odnotowano demonstracyjne okrzyki na cześć Stanisława Mikołajczyka postrzeganego wtedy jako premiera z Londynu. Takie okrzyki po jego pojawieniu się, w sytuacji, gdy na trybunie honorowej znajdowali się m.in.: Bolesław Bierut, Edward Osóbka-Morawski, marszałek Michał Żymierski, członkowie rządu, ambasadorowie ZSRR, Anglii i Francji nabrały "niesłusznie" politycznego zabarwienia. Bierut demonstracyjnie opuszcza trybunę honorową. Kiedy do tego wszystkiego drugiego dnia uroczystości wznoszono nadal okrzyki "antypaństwowe i antysowieckie" jak np. "Wczoraj kluski, dzisiaj kluski, ziemia polska, a rząd ruski" ktoś musiał za to odpowiedzieć. Jak to się skończyło możemy dowiedzieć się z tego opracowania. Dla nas równie ciekawe są wątki związane z NW. A takie znajdujemy: - jednym z elementów zlotu młodzieży były uroczyste akademie i zapalanie ognisk wzdłuż całej granicy zachodniej. Jak wynika z meldunku Wojsk Ochrony Pogranicza, który "nadzorował" te uroczystości "ognisko w Nowym Warpnie zostało ostrzelane ze strony radzieckiej strefy okupacyjnej". Ognisko rozpalono 13.04.1946r. godz. 20.00. W meldunku nie ma mowy o miejscu rozpalenia ogniska ani o ofiarach, co równie dobrze może oznaczać, że strzały za "granicą przyjaźni" były, ale czy akurat z tego powodu? -" w poniedziałek, 15 kwietnia, odbyła się wycieczka prezydenta Zaremby, ministra Matuszewskiego i grupy harcerzy do Nowego Warpna". W kronice Chorągwi Zachodniopomorskiej Zaremba zanotował, że miała to być "rekompensata za niezawinione niedopuszczenie ich do wczorajszej defilady".
|
|