Ratusz Okolice kościoła Widoki lotnicze Nabrzeże północne i port pasażerski Mieszkańcy i ulice Nowego Warpna Panoramy miasta Poczta, dworzec kolejowy i inne zakłady pracy Podgrodzie Inne
Publikacje książkowe Mapy Artykuły prasowe Opracowania historyczne
sprzed 1945 r. od 1945 do 1969 r. od 1970 do 1989 r. od 1990 do 1999 r. od 2000 do 2009 r. od 2010 r.
Nowe Warpno na obrazach
Nowe Warpno - Neuwarp
 
 
   

Dokumenty źródłowe

Publikacje

Publikacje książkowe

Nowe Warpno (Neuwarp) przez ponad 700 lat swojej historii znalazło miejsce w wielu publikacjach książkowych dotyczących historii Pomorza. Znajdujemy w tych publikacjach ślady obecności na tym terenie głównie Słowian, Niemców i Szwedów. Poznajemy zachodzące na przestrzeni dziejów zmiany demograficzne. Do zakończenia II wojny światowej w Neuwarp zamieszkiwali Niemcy. Od 4 października 1945r. Nowe Warpno należy do Polski. W wyniku decyzji mocarstw podjętych w Poczdamie ludność niemiecka została (z nielicznymi wyjątkami) z Nowego Warpna wysiedlona. Pokazując historię naszego miasta i regionu odkrytą w książkach, poznajemy losy mieszkańców niezależnie od ich narodowości.
Zobacz więcej ...

Mapy

Mapy

W różnej skali, z różną dokładnością sporządzane, jednak nawet w erze GPS potrzebne. Te historyczne pozwalają nam odkryć zmiany zachodzące w ukształtowaniu terenu i zagospodarowaniu ziem, a przede wszystkim pozwalają znaleźć drogę do bliskiego nam Nowego Warpna. Jak to wyglądało przed wiekami i współcześnie możemy zaobserwować na przedstawianych mapach.
Zobacz więcej ...

Artykuly prasowe

Artykuły prasowe

Wiemy, że od 1907r. w Neuwarp ukazywała się gazeta "Lokal Anzeiger". Niestety, znamy tylko jeden egzemplarz tej gazety. A szkoda, gdyż jest to kapitalne źródło informacji o ówczesnych mieszkańcach miasta. Wzmianki i artykuły o Nowym Warpnie/Neuwarp znajdujemy później w wielu innych gazetach. Będziemy to z uwagą odnotowywać.
Zobacz więcej ...

Opracowania historyczne

Opracowania historyczne

W tym miejscu znajdziemy opracowania poświęcone historii Nowego Warpna/Neuwarp, Podgrodzia/Altstadt, Warnołęki/Wahrlang, Brzózek/Althagen, Myśliborza Wielkiego/Muetzelburg
Zobacz więcej ...
Copyright © 2009 Zenon Owczarek Zasady użytkowania strony | Kontakt / Imprint